Chromatography Autosampler Vials Only
- (1)
- (5)
- (2)
- (53)
- (1)
- (1)
- (95)
- (2)
- (71)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (111)
- (2)
- (1)
- (270)
- (2)
- (5)
- (3)
- (30)
- (10)
- (1)
- (5)
- (74)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (17)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (29)
- (2)
- (4)
- (2)
- (6)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (40)
- (9)
- (25)
- (45)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (1)
- (190)
- (41)
- (1)
- (3)
- (55)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (45)
- (6)
- (1)
- (11)
- (9)
- (2)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (144)
- (2)
- (7)
- (394)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (14)
- (12)
- (279)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (51)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (20)
- (3)
- (28)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (46)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (27)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (164)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (27)
- (18)
- (17)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (136)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (2)
- (10)
- (42)
- (50)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ 2mL and 4mL Autosampler Vials without Closures:Screw Threads
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Constructed of borosilicate glass
| Quantity | 100 Pk. |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Chromatography applications |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 12 mL EPA Certified Glass Screw Top Vials, Level 2 for High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 12 mL EPA Certified Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 65 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 12 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 11 mL |
| Marking Spot | No |
| Certifications/Compliance | EPA Certified |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 15 mm |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Titeseal™ 2mL Shell Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
12 x 35mm
| Color | White |
|---|---|
| Closure Type | Plug Style Needle |
MilliporeSigma™ Supelco™ Liquid Scintillation Vials
Wheaton 180 brand low-potassium glass yielding consistent low backgrounds and high UV transmission.
| Product Type | Scintillation Vial |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials, Silanized
Proprietary silane treatment shields active silanol groups on untreated glass surfaces. Provides improved recovery of submicrogram polar compounds.
| Description | Silanized |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Cap (Not Included) |
DWK Life Sciences MicroLiter 11 mm Glass Crimp Top Autosampler Vials With Insert, Silanized
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 11 mm Crimp Top Autosampler Vials With Inserts are cleaned and packaged in a certified Class 10,000 clean room according to a designed process, developed to eliminate chromatographic errors associated with vials. Vials and inserts meet strict tolerances.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 350 μL |
| Material | Borosilicate Glass (Type 1) |
| No. per Pack | 100 |
| Insert Type | Conical with Pulled Point |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm Screw Thread Polypropylene Autosampler Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 9 mm autosampler polypropylene screw thread vials are identical, clean, and dependable, and are certified to ensure optimal performance and reproducible results.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Marking Spot | No |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Material | Polypropylene |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ 20 mm Headspace Vials, Septum, and Caps
Headspace vials are available in clear or amber glass with a round or flat base, a crimp seal with a beveled or square edge finish, or with a screw-thread finish. Headspace vials, septum, and caps can be purchased in various quantities separately or together as convenience kits to fit your laboratory needs.
DWK Life Sciences Wheaton™ LVI™ Vials with Crimp Top
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
One-piece 0.3mL clear or amber glass vials eliminate leakage and evaporation
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.1 dr. |
| Product Type | LVI Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Volume (Metric) | 0.3 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM Type I, Class A |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials without Closures
Vials are suitable to inject samples from an autosampler. Available in a variety of volumes and thread sizes, closures sold separately.
| Product Type | Screw Thread Vial |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Not Included |
DWK Life Sciences Wheaton™ 15mm x 45mm Polypropylene Autosampler Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Manufactured from polypropylene
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Closure Size | 15 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Color | Natural |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Snap Cap |
| Height (English) | 1.77 in. |
MilliporeSigma™ Supelco™ Autosampler crimp top vials
Crimp top vials constructed of borosilicate glass
| Volume (English) | 2 mL |
|---|---|
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100 |
| Size (Metric) Opening | 12 x 32 mm standard opening |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials without Closures
Available in a variety of volumes, thread size 8-425
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 12 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Type | Cap (Not Included) |
MilliporeSigma™ Supelco™ Clear Screw Top Vials, 4 mL
Suitable to inject samples from an autosampler. Closure not included, thread size 13-425.
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Diameter (Metric) Inner | 8 mm |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 1000/Pk. |
| Closure Type | Not Included |
Thermo Scientific™ 4 mL (13mm) Glass Screw Thread Vials
Manufactured from high quality glass, these 4mL (13mm), 15 x 45mm vials feature 13-425 thread finish and fit a variety of autosamplers.
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 4 mL |
| Closure Size | 13-425 |
| Diameter (Metric) Outer | 15 mm |
| Volume (Metric) | 4 mL |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 100 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | <800 μL |